Jak správně postupovat při nehodě v zahraničí
Každou dopravní nehodu doprovází pořádná dávka stresu, a pokud dojde k dopravní nehodě v zahraničí, je situace zase daleko náročnější a ještě více stresující. Velmi důležité je snažit se za každé situace zachovat klid, důkladně zabezpečit místo nehody, poskytnout první pomoc a následně zavolat svou asistenční službu. Pokud budete mít jasno jak v tak složité situaci postupovat, stres se určitě zmírní. Asistenční služba vám se vším poradí a pomohou vám i s překladem, pokud nebudete místním rozumět.
Základní kroky, které byste neměli opomenout
- První kroky jsou stejné v tuzemsku i zahraničí a je dobré je mít zafixované v paměti. Pokud můžete, zapněte varovná světla, oblečte si reflexní vestu, nainstalujte výstražný trojúhelník a zabezpečte místo nehody. Zkontrolujte stav všech účastníků nehody, a pokud je někdo raněn, zavolejte záchrannou službu – v zahraničí volejte linku 112. Dle svých možností poskytněte raněným první pomoc do příjezdu odborníků.
- Zavolejte asistenční službu. Důležité je, abyste měli číslo uložené v mobilu. Pokud ho uložené nemáte, najdete ho na zelené kartě. Operátorovi sdělte, co se stalo a uveďte své jméno, rodné číslo a registrační značku vozu. Asistence vám poskytne podrobné informace, co konkrétně máte dělat. Můžete být na telefonu v průběhu řešení celé nehody a využít asistenční službu i pro tlumočení v případě jazykové bariéry.
- Proveďte důslednou dokumentaci. Velmi důležité je vyfotit dopravní nehodu a celou situaci z několika úhlů a nezapomeňte pořídit snímky detailů i celku. Pokud existují nějací svědci dopravní nehody, neváhejte si na ně vzít kontakt pro případ svědectví.
- Vyplňte Záznam o dopravní nehodě. Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě je ve všech zemích EU stejný a kolonky jsou shodně rozmístěné. Záznam pečlivě vyplňte a nezapomeňte na vyplnění kontaktů účastníků nehody. Pro jistotu požádejte protistranu o předložení dokladu totožnosti a vyplňte jméno a adresu podle dokladu. Jednak ověříte totožnost účastníka dopravní nehody a zamezíte tak nesrovnalostem ve jméně a příjmení popř. adrese.
- Nahlašte škodu své pojišťovně. Škodu můžete nahlásit telefonicky nebo prostřednictvím webu. Pokud jste viníkem, pojišťovna se spojí s partnerem v zahraničí a společně vyřídí nároky poškozeného. Při sjednaném havarijním pojištění vám pojišťovna dále zajistí odtah, opravu i náhradní vůz. Pokud havarijní pojištění sjednané nemáte, budete si muset náklady na tyto věci hradit ze svého. Je proto dobré mít havarijní pojištění sjednané třeba jen krátkodobě na dobu dovolené, což většina pojišťoven nabízí.
Vyřizování dopravní nehody v zahraničí a výplata pojistného plnění většinou trvá delší dobu než vyřizování dopravní nehody v tuzemsku. Je možné využít služeb specializovaných advokátních kanceláří, které nabízí své služby poškozeným při zahraniční dopravní nehodě. Platba za službu se provádí procentem z vymožené částky. Pokud vaše auto po dopravní nehodě není schopné provozu, řiďte se pokyny asistenční služby. V žádném případě nepřijímejte nabídky odtahových služeb, které se objeví na místě nehody, aniž byste je volali. Mohlo by se totiž stát, že by pojišťovna takový odtah nechtěla uhradit.